Subscribe to Wiadomości z ESN Polska feed
Updated: 1 hour 47 min ago

Nadchodzi tegoroczna edycja konkursu fotograficznego Discover Europe 2021!

Fri, 26/02/2021 - 21:29

Nadchodzi tegoroczna edycja konkursu fotograficznego Discover Europe 2021!

Discover Europe to największy studencki konkurs fotograficzny w Europie, który jest organizowany przez Stowarzyszenie ESN Polska. Konkurs utrzymany jest w tematyce podróży, odkrywania kontynentu i kształtowania tożsamości europejskiej. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, m.in: tygodniowy pobyt we Włoszech! Start już 1 marca 2021! 

 

Podstawowe zasady i przebieg konkursu

Konkurs odbędzie się w dniach 1-31 marca b.r. i jest przeznaczony dla wszystkich studentów z dowolnego uniwersytetu europejskiego i brytyjskiego w ramach programu Erasmus+. Prace będzie można zgłaszać za pośrednictwem strony www.discovereurope.esn.pl.

Prace będzie można składać w 3 kategoriach:

 • Discover People - zdjęcia prezentujące przeróżne twarze Europejczyków

 • Discover Nature - zdjęcia prezentujące europejską naturę i promujące świadomość w zakresie ochrony środowiska

 • Discover Architecture - zdjęcia zatrzymujące w kadrze unikalne miejsca, które kryje w sobie Europa

Jury

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w skład Jury wchodzą osoby z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie fotografii:

 • Michael Schulz (profil na Instagramie: berlinstagram), 

 • Thomas Kakareko (profil na Instagramie: thomas_k),

 • Costas Spathis (profil na Instagramie: spathumpa). 

W kwietniu odbędą się obrady Jury, podczas których zostaną wybrane 3 zwycięskie prace oraz do 7 wyróżnionych fotografii z każdej kategorii konkursowej. 

 
Nagrody

Na zwycięzców czeka wiele atrakcyjnych nagród! Do wygrania jest m.in. tygodniowy pobyt we Włoszech (dla 4-10 osób), aparaty typu Instax i zestawy kosmetyków. Dodatkowo, autorzy najlepszych prac pojawią się na łamach portalu empikfoto.pl!

Gala Finałowa

Zwieńczeniem konkursu jest uroczysta Gala Finałowa, która będzie miała miejsce w maju 2021. Podczas wydarzenia zostaną wręczone nagrody wszystkim Laureatom konkursu z każdej kategorii. W tym samym czasie odbędzie się również wernisaż zwycięskich prac. Na uroczystość będą zaproszeni Laureaci, Jury, oficjalni Partnerzy oraz wolontariusze Stowarzyszenia ESN Polska, którzy są odpowiedzialni za organizacjęk onkursu.

 

Więcej informacji na temat Projektu można zanleźć na stronie www.discovereurope.esn.pl

 

 

 

 

Categories: ESN News

Jak wygląda życie mentora międzynarodowego studenta?

Thu, 18/02/2021 - 11:49

Program „Mentor” jest jednym z wielu projektów ESN, dzięki któremu można poczuć klimat Erasmusa we własnym mieście. Jest to więc wspaniała okazja dla tych osób, które z różnych powodów nie miały możliwości odbycia własnej wymiany zagranicznej, lubią międzynarodowe środowisko czy też wracają ze swojego Erasmusa i nie chcieliby się z nim tak szybko rozstawać. Student z lokalnej uczelni, znany również jako Mentor/Buddy, pomaga głównie w zaaklimatyzowaniu się studenta z zagranicy w Polsce. Jest on skarbnicą cennej wiedzy i wartościowych wskazówek, których, szczególnie w pierwszych dniach, będzie potrzebował taki podopieczny.

 

 

Od czego wszytsko się zaczyna?

 

Przyszły mentor oraz student zagraniczny najpierw zgłaszają się do sekcji lokalnej na kilka tygodni przed początkiem nowego semestru, najczęściej wypełniając formularz zgłoszeniowy. Prawdziwa przygoda zaczyna się w momencie, kiedy otrzymujecie do siebie dane kontaktowe. Nawiązanie pierwszej konwersacji, nawet jeśli odbywa się ona w świecie online, może nie należeć do najłatwiejszych. Na samym początku będziecie się starać, aby przełamać barierę językową, często też przekraczając własną strefę komfortu. Jednak korzyści, jakie dzięki temu możemy zyskać, są nieporównywalnie większe! Jeśli zastanawiasz się jakie pytania możesz usłyszeć od swojego podopiecznego, to nie martw się - będą one zdecydowanie prostsze niż te na egzaminie maturalnym. Zazwyczaj dotyczą one uczelni, życia w danym mieście czy cen w sklepach. Oczywiście nie obejdzie się też bez najbardziej popularnego tematu, jakim jest pogoda. Zagraniczni studenci przyjeżdżają na wymianę najczęściej bez znajomości języka danego kraju, dlatego też w niektórych sytuacjach, nieoceniona będzie pomoc Mentora.

 

Będąc Mentorem kilku studentów zagranicznych musisz też być świadomy, że zdarzają się sytuacje, których czasem nie sposób przewidzieć. Na przykład wcielenie się w rolę tłumacza u lekarza, bądź kiedy Twoi podopieczni przyjeżdżają w tym samym czasie, ale na różne dworce i okazuje się, że musisz znaleźć sposób na pojawienie się w dwóch miejscach na raz!

 

 

 

Jednak bycie mentorem zagranicznego studenta to nie tylko obowiązki i skrzynka mailowa czy Messenger przeładowany różnymi pytaniami, lecz także dobra zabawa i przyjaźń na długie lata! 

   

Każda z sekcji lokalnych Erasmus Student Network zapewnia wiele interesujących wydarzeń integrujących studentów zagranicznych z lokalną i akademicką społecznością. Aktywnie włączając się w bycie mentorem dostajesz niepowtarzalną szansę zasmakowania “Erasmus Life” bez wyjeżdżania z kraju. Program Mentor daje też wspaniałą okazję do rozwoju osobistego, nawiązania przyjaźni z ludźmi z całego świata oraz poznania wielu innych kultur i ich zwyczajów. Oprócz tego poszerzasz swoje horyzonty, a także masz możliwość nauki języków obcych z native  speakerem czy wymieniania się kulinarnymi wypiekami. 

 

Czy uwierzycie, że to wszystko jest możliwe bez wyjeżdżania z kraju? 

 

Łączenie się różnych kultur wraz osobowościami i doświadczeniami każdego nie odbywa się tylko i wyłącznie na czas trwania wymiany, ale są to znajomości, które przetrwają próbę, zarówno czasu jak dystansu! Oczywiście może to również być w pewnym sensie początek do spełniania podróżniczych marzeń! Zdecydowanie łatwiej, przyjemniej i bezpieczniej jest mieć świadomość, że poza granicami naszego miasta czy kraju mamy kogoś, na kogo będziemy mogli liczyć!

 

Można tworzyć niekończące się listy korzyści płynących z bycia Mentorem dla zagranicznego studenta. Jednakże żadne słowa nie będą w stanie oddać w pełni wszystkich emocji, historii oraz wspomnień z tym związanych… To trzeba przeżyć samemu!

 

Chcesz więc dołączyć do grona mentorów studentów zagranicznych? A może jedziesz na wymianę i chciałbyś/abyś znaleźć swojego mentora? Napisz do sekcji lokalnej ESN! 

 

Sekcje w Polscehttps://www.esn.pl/pl/sekcje-w-polsce

Sekcje w innych krajachhttps://esn.org/sections

 

Autor: Julia Owczaruk (Komitet PR ESN Polska)

 
Categories: ESN News

7 porad jak utrzymać się na Erasmusie

Thu, 11/02/2021 - 14:50

Wielu studentów decydując się na wymianę międzynarodową w ramach programu Erasmus+ liczy na to, że dzięki stypendium, które otrzymają będą w stanie pokryć wszystkie ich wydatki. Nie jest to jednak tak proste jak mogłoby się wydawać. Jak zatem nie doprowadzić się do bankructwa na wymianie? Warto mieć na uwadze to, że grant nie jest wypłacany w całości z góry – przed wyjazdem otrzymuje się na konto ok. 80% - 90% kwoty, a resztę dopiero po powrocie i dostarczeniu wszystkich wymaganych dokumentów. Uwzględniając ten czynnik, warto jeszcze przed wyjazdem lub na początku usiąść i zaplanować swoje wydatki.

 

Źródło: https://unsplash.com/photos/xoU52jUVUXA

     

 Jak to zrobić? Oto kilka prostych zasad:

 

1. Ustal całkowity i dzienny budżet

 

Na początku należy policzyć, ile pieniędzy masz do wydania przez cały czas trwania wymiany. Następnie, odejmij od tego przybliżony koszt wynajmu mieszkania, komunikacji miejskiej oraz inne regularne wydatki (np. Internet).  Pozostałą sumę podziel przez ilość dni, które spędzisz na wymianie. Takie wyliczenie warto zrobić jeszcze przed wyjazdem, szczególnie w sytuacji, gdy koszty utrzymania w kraju, do którego jedziesz na wymianę są znacznie wyższe niż w Twoim kraju albo stypendium wydaje się za niskie. Taki kosztorys pozwala na określenie, ile oszczędności jest potrzebne, żeby dobrze wykorzystać czas na wymianie.

 

2. Nie obawiaj się wysokich kosztów na starcie

 

Podczas planowania budżetu na czas wymiany, zawsze należy pamiętać o tym, że  pierwsze dni wymiany wiążą się z wysokimi wydatkami. Oprócz zakupu niezbędnych rzeczy potrzebnych życia w nowym miejscu, konieczne będzie zapłacenie kaucji za mieszkanie, a często nawet za pierwszy miesiąc najmu. Jeśli masz możliwość zapłacenia całości czynszu z góry - zrób to. Wówczas nie trzeba będzie pamiętać o tym, żeby zostawić na koncie wielokrotność wysokości miesięcznego czynszu i że to nie są pieniądze do wydania.

 

 

 

Źródło: https://unsplash.com/photos/mcSDtbWXUZU

   

3. Planuj zakupy z głową

 

W trakcie robienia zakupów spożywczych warto też stosować się do kilku powszechnie znanych zasad. Przygotuj listę zakupów, na której znajdą się takie produkty, które z pewnością wykorzystasz i zjesz. Zaplanuj sobie proste i mało czasochłonne obiady. Wybierając sklepy, warto zrobić rozeznanie, gdzie są najniższe ceny, czy w niedalekiej okolicy nie znajduje się targ, na którym można zaopatrzyć się w warzywa i owoce. Już w supermarkecie, pamiętaj, że często pomijana przez nas tzw. marka własna niejednokrotnie oferuje pełnowartościowe produkty w dużo niższej cenie niż popularne marki . Istotne też jest to, aby nie iść do sklepu na zakupy z pustym żołądkiem - prawie pewne jest, że kupisz wtedy dużo więcej rzeczy i wydasz więcej pieniędzy. Pamiętaj, aby zawsze brać paragon i mieć pogląd na to, co ile dokładnie kosztowało.

 

4. Zastanów się, jak często będziesz jeździć komunikacją

 

Jeśli Twoja uczelnia i życie towarzyskie toczy się w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania, warto pomyśleć o innym środku transportu niż komunikacja miejska. Pierwszy miesiąc przeznacz na sprawdzenie, ile czasu zajmuje przejście z jednego miejsca do drugiego, a dopiero po tym czasie podejmij decyzję o zakupie biletu okresowego.

 

 

 

Źródło: https://unsplash.com/photos/yuEIlTMbGDc

   

5. Czas na EuroTrip

 

Wycieczki są nieodłącznym elementem każdej wymiany. Podczas ich planowania też możesz zaoszczędzić. Zwracaj uwagę na ceny noclegów i ich lokalizację. Pamiętaj, że w “turystycznych” miejscach restauracje często oferują droższe posiłki niż trzy uliczki dalej. Przy wyborze pamiątek warto się najpierw rozejrzeć, a zakupy zostawić na ostatni dzień wyjazdu.

 

6. Sprawdzaj siebie

 

Będąc na wymianie warto też prowadzić rejestr wydatków - czy to w jakimś oddzielnym zeszycie, czy w Excelu. Dwa akapity wyżej przypominamy o tym, aby zawsze podczas zakupów brać paragon, ale dotyczy to też każdej innej transakcji. Raz w tygodniu usiądź, przejrzyj paragony i zobacz, co pochłania najwięcej Twoich pieniędzy. Może ta kredka do brwi nie była wcale potrzebna? A może za bardzo zaszalałeś podczas ostatniego wyjścia ze znajomymi i nie pamiętasz o tej zdecydowanie za drogiej pizzy w środku nocy?

 

7. Podejmij mądrze decyzję o miejscu wymiany

 

Najważniejsze, to wybrać kraj na miarę swoich finansowych możliwości oraz rozeznać się w kosztach utrzymania w różnych miastach w wybranym kraju. Możesz zapytać lokalnej sekcji ESN lub poszukać w Google. Jeśli wiesz, że mimo wsparcia z każdej strony, będąc na wymianie w Helsinkach czy Londynie, będziesz jeść codziennie tylko i wyłącznie tosty posmarowane dżemem, może warto spróbować przemyśleć przesunięcie wyjazdu na później i uzbieranie większej kwoty albo wybrać inną destynację?

 

 

Źródło: https://unsplash.com/photos/Cecb0_8Hx-o

 

 

Pamiętaj, że niezależnie od tego, jakie miasto wybierzesz, Erasmus to niesamowita przygoda i naprawdę warto ją przeżyć.

 

Nie daj się zwariować i pozwól sobie na drobne szaleństwa!

    Autor: Paulina Bałys Komitet PR ESN Polska
Categories: ESN News

ESN Polska gra dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

Sun, 07/02/2021 - 19:37

 

Już od 29 lat, jeden ze styczniowych dni robi się gorący, a to za sprawą finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która tym razem zagrała, aby zebrać funduszę na rozwój larygologii, otolarygologii i diagnostyki głowy w Polsce. Jako społeczność ESN Polska ważne jest dla nas pomaganie innym oraz działanie na rzecz lokalnej społeczności. Jedną z zasad, jakimi kieruje się ESN jest inkluzywność, czyli dążenie do równości i odpowiadanie na potrzeby innych. 

Już rok temu postanowiliśmy włączyć się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wtedy też zrodził się pomysł stworzenia poradnika na temat wymian w ramach programu Erasmus. W środku można znaleźć rady dotyczące między innymi zakwaterowania, języków, przygotowania do wyjazdu oraz opisy ogólnych doświadczeń opowiedzianych przez uczestników Programu! E-book został stworzony przez ESN-erów dla przyszłych Erasmusów. 

W tym roku powstała druga edycja naszej publikacji, którą wzbogaciliśmy o rozdział dotyczący wyjazdów zagranicznych podczas trwającej pandemii! Aukcja cieszyła się sporym zainteresowaniem, co przełożyło się na ponad 100 sprzedanych egzemplarzy poradnika.

 

 

Dodatkowo postanowiliśmy podzielić się naszą wiedzą w temacie współpracy zdalnej. Przygotowaliśmy webinar, który został poprowadzony przez, Agatę Lech, byłą Przewodniczącą Stowarzyszenia ESN Polska. Szkolenie zostało przeprowadzone w języku angielskim, dzięki czemu było otwarte również dla osób zagranicznych. Wejściówki na webinar zakupiło ponad 50 osób! 

 

 

W akcję #ESNdlaWOSP chętnie włączyli się członkowie ESN Polska oraz sekcje lokalne ESN. Dzięki temu, mogliśmy wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy kwotą 1590 złotych!

Dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę!

 

Categories: ESN News

Jak wyjechać na praktyki w ramach programu Erasmus+?

Thu, 28/01/2021 - 00:26


 

Podróże, zagraniczni znajomi, poznawanie nowej kultury i tradycji, ćwiczenie języków obcych, zdobywanie doświadczeń zawodowych i nauka na innej uczelni… to tylko niektóre skojarzenia związane z programem Erasmus+. Najbardziej znane są wymiany studenckie, ale sam program oferuje o wiele więcej m.in. praktyki zagraniczne, które są równie atrakcyjną formą mobilności.

 

Czym różnią się praktyki od studiów w ramach programu Erasmus+?

Każdy student może spędzić za granicą łącznie 12 miesięcy na jednym cyklu studiów (na studiach licencjackich, inżynierskich i magisterskich), wykorzystując je dowolnie na studia i praktyki. Przykładowo można wyjechać na 10 miesięcy na studia, a później na 2 miesiące na praktyki lub 3 razy wyjechać na 3 miesięczne praktyki (np. co lato). Wyjazd musi trwać minimum 2 miesiące, a maximum 12 miesięcy.

W przeciwieństwie do wymiany studenckiej, gdzie lista dostępnych uczelni jest podana z góry, student zainteresowany praktykami sam znajduje firmę, w której chce pracować. Musi się z nią skontaktować, zapytać o możliwości odbycia stażu w ramach praktyk Erasmus+ (i o kwestie związane z podpisywaniem wymaganych dokumentów). Dodatkowo może odbyć rozmowę kwalifikacyjną. Jeżeli proces rekrutacyjny zostanie zakończony, zainteresowana osoba potwierdza staż, obowiązki i czas trwania wyjazdu, a następnie wypełnia wymagane dokumenty z uczelni. 

 

W jakich instytucjach można odbywać praktyki?

Praktyki lub staż w ramach programu Erasmus+ można odbyć w firmach, placówkach naukowo-badawczych, organizacjach non-profit, na uczelniach (np. przy projekcie lub w laboratorium), w jednostkach administracji państwowych czy w innych instytucjach takich jak szpitale, biblioteki, muzea itp. Praktyk nie można odbyć w instytucjach unijnych, w instytucjach odpowiedzialnych za zarządzanie unijnymi programami i w polskich placówkach dyplomatycznych za granicą.

Instytucja, w której będą odbywać się praktyki, musi znajdować się w kraju uczestniczącym w programie Erasmus+.

 

Do jakich krajów można wyjechać na praktyki Erasmus+?

Możemy jechać do 27 krajów Unii Europejskiej, do krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Islandii, Liechtensteinu, Norwegii oraz do Macedonii Północnej, Serbii i Turcji.

 

Jak wygląda procedura rekrutacji i wyjazdu na praktyki Erasmus+?

Nabór kandydatów na wyjazdy jest prowadzony przez uczelnię i to przez nią są organizowane wszelkie formalności. Rekrutacja może być prowadzona centralnie na uczelni lub też na poszczególnych wydziałach i zazwyczaj odbywa się w roku akademickim poprzedzającym start praktyki. Warto sprawdzić odpowiednio wcześniej kiedy i jak często jest organizowany jest nabór, ponieważ każda uczelnia przyjmuje swój własny harmonogram. O obowiązujące terminy najlepiej zapytać w Biurze Wymian Zagranicznych (nazwa może się różnić w zależności od uczelni)
 

 1. Najpierw należy wziąć udział w rekrutacji na praktyki w ramach Programu na uczelni,
 2. następnie student znajduje firmę, w której chce odbyć praktykę oraz nawiązuje z nią kontakt, 
 3. jeżeli firma zaoferuje parktyki, to należy ustalić szczegóły wyjazdu (daty, obowiązki, liczbę godzin pracy itp.),
 4. kolejnym krokiem jest kontakt z uczelnianym/wydziałowym koordynatorem praktyk w celu wypełnienia odpowiednich dokumentów,
 5. po podpisaniu porozumienia o praktyki przez trzy strony - studenta, uczelnię i instytucję przyjmującą oraz innych wymaganych dokumentów, student podpisuje umowę wyjazdową, w której określone są wszystkie szczegóły.

 

Jakie kryteria brane są pod uwagę przy rekrutacji?

Podstawowym kryterium jest znajomość języka, w którym student będzie odbywał praktykę lub też języka wymaganego przez instytucję przyjmującą. Dodatkowe kryteria mogą być ustalane przez poszczególne uczelnie i obejmować np. motywację studenta, aktywność na uczelni lub średnią ocen. W przypadku praktyk Erasmus+ kryteria są inne niż przy rekrutacji na studia, dlatego warto upewnić się w Biurze Wymian Zagranicznych jakie są różnice.

 

Jakie formalności należy załatwić przed wyjazdem?

Podstawowym dokumentem związanym z wyjazdem na praktyki Erasmus+ jest „Porozumienie o programie praktyk” (Learning Agreement for Traineeships - LAT), który musi być wypełniony i podpisany przez instytucję wysyłającą, przyjmującą i studenta. Porozumienie określa daty pobytu studenta za granicą, jego obowiązki podczas stażu i zawiera informacje dotyczące firmy przyjmującej (również dane przełożonego). LAT stanowi podstawę do uznania i zaliczenia praktyk przez uczelnię.

Przed samym wyjazdem student musi również podpisać umowę dotyczącą wyjazdu na praktyki oraz wypłaty stypendium. W umowie tej określona jest wysokość grantu, sposób jego wypłaty oraz termin, w jakim trzeba się rozliczyć z uczelnią macierzystą z dokumentów po powrocie z wyjazdu. Wyjazd na praktyki może być również realizowany bez stypendium finansowego lub z dofinansowaniem częściowym (np. na część wyjazdu student otrzymuje grant, a na część wyjazdu otrzymuje grant zerowy, natomiast dzięki rekrutacji przez uczelnię ma możliwość wyjazdu w ramach programu).

Przed wyjazdem na praktyki trzeba również wykupić ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków - NNW oraz ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej - OC (często wybieraną opcją jest ubezpieczenie ISIC lub Euro26), a także uzyskać ubezpieczenie zdrowotne. W oddziałach NFZ wydawana jest bezpłatnie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), dzięki której student ma możliwość korzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą, tak samo jak gdyby korzystał z usług NFZ w Polsce.

 

Praktyki obowiązkowe a praktyki dodatkowe

W zależności od wymagań ustalonych przez uczelnię, na praktyki w ramach programu Erasmus+ można w wielu przypadkach wyjechać zarówno na praktyki obowiązkowe, czyli określone programem studiów i odpowiednimi punktami ECTS, wpisane w siatkę przedmiotów na stronie uczelni, jak i na praktyki dodatkowe, czyli dodatkowy wyjazd zagraniczny rozwijający umiejętności studenta. Odbycie obowiązkowych praktyk studenckich w firmie polskiej, nie wyklucza studenta z rekrutacji na praktyki Erasmus+.

 

Gdzie szukać praktyk Erasmus+

Jest wiele stron internetowych, na których można znaleźć praktyki zagraniczne, jednak najlepszym sposobem jest bezpośredni kontakt z firmami - szukanie firm w regionie Europy, który nas interesuje i kontakt mailowy z firmami z odpowiednich sektorów, odpowiadających dziedzinie studiów studenta. Wtedy student wysyła maile do firm, załączając swoje CV i pytając, czy firma szuka praktykantów. Przykładowe maile do firm można znaleźć na grupie FB Studenckie wyjazdy z Erasmus+.

 

Praktyki można znaleźć na:

Warto pamiętać też, że uczelniane biura karier prowadzą darmowe konsultacje dotyczące CV dla wszystkich studentów danej uczelni.

 

Użyteczne linki:

aktualizacja artykułu: 27.01.2021

Categories: ESN News

ESNsurvey 2021 - Podziel się swoim doświadczeniem!

Tue, 26/01/2021 - 03:28

Erasmus Student Network prowadzi badania dotyczące mobilności studenckich! Tegoroczna edycja skupia się na: doświadczeniach studentów, otrzymywanym wsparciu oraz wpływie mobilności na życie po powrocie do kraju. Szczególna uwaga została poświęcona COVID-19 i jego wpływowi na wymiany zagraniczne i zdobywane w ich trakcie doświadczenie. Aktualnie panująca sytuacja epidemiologiczna to najważniejszy czynnik zewnętrzny wpływający na mobilności studenckie. Kwestionariusz został opracowany przy wsparciu grupy ekspertów składającej się z Komisji Europejskiej, Lifelong Learning Platform (LLLP), European Association for International Education (EAIE), Academic Cooperation Association (ACA), International Association of Universities (IAU), i Uniwersytet w Tilburgu.

 

Kwestionariusz składa się z 6 części i zawiera pytania dotyczące mobilności studentów. Wypełnienie ankiety powinno zająć około 20 minut. Udział w badaniu, pomoże ESN lepiej reprezentować interesy międzynarodowych studentów w przyszłości. Wyniki tegorocznego badania zostaną opublikowane w „Raporcie ESNsurvey 2021” około kwietnia 2021 roku.

 

     KLIKNIJ, ABY WZIĄĆ UDZIAŁ!     

 

Co to jest ESNsurvey?

ESNsurvey to największy ogólnoeuropejski projekt badawczy prowadzony wyłącznie przez wolontariuszy. Erasmus Student Network wykorzystuje wyniki, aby promować poprawę programów wymiany i edukacji w Europie. Jak co roku mamy nadzieję, że tysiące studentów z całej Europy wypełnią ankietę i podzieli się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami związanymi ze studiowaniem za granicą.

 

Poprzednie raporty z badań ESNsurvey można znaleźć tutaj.

 

Z góry dziękujemy za pomoc w realizacji tego projektu badawczego.

Jeśli chciałbyś/abyś omówić jakikolwiek aspekt badania, skontaktuj się z koordynatorem ESNsurvey, za pośrednictwem następującego adresu e-mail: survey-coordinator@esn.org.

 

Zespół ESNsurvey 2021

 

Komunikat w języku angielskim dotyczący badania można znaleźć na: https://www.esn.pl/en/esnsurvey-2021-share-your-experience

 

Categories: ESN News

Podsumowanie Social Inclusion Days 2020 - promocja aktywności prospołecznych i integracji środowisk lokalnych ze studentami zagranicznymi

Mon, 25/01/2021 - 20:02

Podsumowanie Social Inclusion Days 2020 - promocja aktywności prospołecznych i integracji środowisk lokalnych ze studentami zagranicznymi
 

Kiedy mowa o inkluzywności, mowa również o podobieństwach i różnicach międzyludzkich, o odkrywaniu innych kultur i społeczności. Erasmus Student Network udowadnia na wielu polach jak zaakceptować różnorodność i zachęcić innych do szerzenia dobra. To także praca wielu wolontariuszy, którzy szerzą idee inkluzywności poprzez interakcję ze studentami zagranicznymi. Młodzi ludzie, obywatele świata, są najlepszą wizytówką na budowanie wspólnych więzi międzyludzkich. To właśnie oni zachęcają do udziału w warsztatach kulturowo-językowych, tworzą kampanie o ludziach i dla ludzi z niepełnosprawnościami, pokazują, że warto zaangażować się w zbiórki charytatywne nie tylko od święta - działają cały rok i właśnie w ten sposób zostawiają swój ślad w społeczeństwie. 

 

Social Inclusion Days to niezwykła inicjatywa organizowana przez organizację międzynarodową Erasmus Student Network dwa razy w roku. Trwające dwa tygodnie wydarzenie ma na celu jeszcze bardziej przybliżyć działalność prospołeczną oraz integrację środowisk lokalnych ze studentami zagranicznymi. Międzynarodowa ranga Social Inclusion Days pozwala na wzmocnienie ducha wolontariatu wśród młodych ludzi i pomaga znaleźć rozwiązania na trudne problemy społeczne.  

 

Również jako ESN Polska zostawiliśmy swój ślad w zwiększeniu wizerunku Social Inclusion Days. 29 lokalnych sekcji wzięło udział w inicjatywie i zorganizowało ponad 70 wydarzeń. Wyjątkowość tegorocznej edycji podkreśliła jego forma - zorganizowana w niemal w pełnym wymiarze online. Dzięki działalności sekcji lokalnych idea wolontariatu zyskuje na znaczeniu. Poprzez zaangażowanie i chęć niesienia pomocy innym wolontariusze tworzą więzi, które czynią ich silniejszymi. 

 

 

Jak w dobie epidemii sekcje poradziły sobie z realizacją zaplanowanych wydarzeń?

ESN UE Poznań przygotował m.in. makramy dla zwierząt ze schronisk, które pomogą im przetrwać zimowe mrozy. Członkowie sekcji lokalnych promowali również akcję zbiórki charytatywnej z ciepłą odzieżą. Czworonożnym przyjaciołom pomagali również wolontariusze ESN z Politechniki Białostockiej, zbierając koce i pokarm dla schronisk oraz członkowie ESN PK, którzy własnoręcznie zbudowali budki dla ptaków. 

ESN UE Wrocław zaangażowało studentów zagranicznych w kreatywne warsztaty ozdabiania własnych maseczek oraz kartek świątecznych dla stworzenia atmosfery pachnącej magią świąt. Wiele polskich sekcji zaangażowało się w organizację warsztatów kreatywnych oraz organizacji quizów o tematyce społecznej. Sekcje skupiły się również na kampaniach edukacyjnych promowanych na kanałach komunikacyjnych (Facebook, Instagram). ESN AGH zorganizował webinar z udziałem tłumacza języka migowego, skupiający się na przedstawieniu wyjątkowości języka oraz społeczności ludzi głuchych, wyjaśniając ich kulturę i łamiąc stereotypy. 

 

ESN dąży do rozwoju mobilności opartej na zasadach równości i pomaganiu innym, zwłaszcza dzięki współpracy studentów lokalnych z międzynarodowymi. Tworzenie wspólnego dialogu wśród różnych kultur jest krokiem ku uświadamianiu innych i tolerancji. Social Inclusion Days okazały się narzędziem do realizacji tych celów, które pokazuje, że pokolenie Erasmusa staje się coraz bardziej widoczne i zostawia swój ślad w społeczeństwie. 

 

Categories: ESN News

Ponad 60 osób rozwijało swoje umiejętności podczas naszego flagowego weekendu szkoleniowego ESN UPGRADE

Mon, 25/01/2021 - 19:29

Ponad 60 osób rozwijało swoje umiejętności podczas naszego flagowego weekendu szkoleniowego ESN UPGRADE

 

Mimo ciężkich czasów spowodowanych pandemią COVID-19, ESN Polska nie zwalnia tempa. Jako organizacja zrzeszająca osoby z całej Polski wiemy jak pracować zdalnie i na codzień organizujemy wiele pojedynczych szkoleń i webinarów. Jednak, po raz pierwszy stanęliśmy przed wyzwaniem zorganizowania pełnego dwudniowego cyklu szkoleń online dla ponad 60 osób z różnych sekcji lokalnych. Opisywane wydarzenie to ESN UPGRADE, który odbył się w dniach 20-22.11.2020.
 

ESN UPGRADE to odbywający się dwa razy w roku ogólnopolski zjazd szkoleniowy. Dedykowany jest zarówno nowym członkom Stowarzyszenia, którzy mogą podnieść swoje kompetencje poprzez uczestnictwo w warsztatach związanych z działalnością w organizacji studenckiej, jak i tym bardziej doświadczonym, którzy mogą wciąż poszerzać swoje horyzonty.


 

Uczestnicy tej niestandardowej edycji mogli wybrać jedną z poniższych ścieżek rozwoju: 

Human Resourcesprzeznaczona dla osób, które są zainteresowane rozwojem osobistym, motywacją oraz  zarządzaniem zespołem,

Fundraising - przeznaczona dla osób, które są zainteresowane tematem finansów m.in. tworzenie budżetów, negocjacje z partnerami, przygotowanie oferty partnerskiej i jej prezentacja,

Project Management - skupia osoby, które chcą zrozumieć etapy tworzenia projektów i jak zarządzać swoim zespołem i się z nim komunikować,

Communication Management - przeznaczona dla osób, które są zainteresowane szeroko pojętym brandingiem, kanałami komunikacji, promocją organizacji i tworzeniem różnych treści. 

 

Oto wrażenia uczestników i szkoleniowców z poszczególnych ścieżek:

 

“Szkolenia oceniam bardzo pozytywnie. Szkoleniowcy byli świetnie przygotowani. Praca w grupach i ciekawe zadania bardzo dobrze ukazywały to w jaki sposób trzeba podejść do rozwiązania i wymagały zaangażowania wszystkich uczestników w celu podjęcia decyzji o wyniku końcowym.”

Tomasz Dorosz, Ścieżka HR (uczestnik)

 

“Szkolenia były bardzo dobrze przygotowane pod względem treści jak i wykonania, bardzo dużym plusem był fakt, że obydwoje szkoleniowców znajdowało się w tym samym pomieszczeniu dzięki czemu mogliśmy wszyscy lepiej pracować. Zdobyte doświadczenia będę mógł wykorzystać w planowaniu i przeprowadzaniu rozmów z potencjalnymi i obecnymi partnerami.”

Dawid Dzieniszewski, Ścieżka FR (uczestnik)

 

“Na duży plus zaliczam praktykę, która pozwoliła na wcielenie teorii w życie, co cenię we wszelkiego rodzaju rozwojowych aktywnościach. Z każdego szkolenia da się wynieść przynajmniej jedną przydatną rzecz. Dzięki wszystkiemu, co udało mi się nauczyć i doświadczyć w trakcie UPGRADE'U na pewno zaprocentuje nie tylko w działalności ESNowej, ale także zawodowej czy prywatnej, przede wszystkim w organizacji wydarzeń, ale także lepszej współpracy z ludźmi.”

Julia Mikzińska, Ścieżka PM (uczestnik)

 

 

Oprócz tego uczestnicy mogli wziąć udział w szkoleniu z dialogu międzykulturowego organizowanego przez naszego partnera instytucjonalnego - Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). 

 

Dzięki tak przygotowanym ścieżkom i zawartych w nich  szkoleniom, członkowie ESN wracają do lokalnych sekcji pełni nowych pomysłów, wiedzy, inspiracji i motywacji do dalszego działania. Teraz mogą oni przekazać zdobyte umiejętności dalej i wykorzystać je do usprawniania działań zespołu, planowaniu działań związanych z wizerunkiem i komunikacją zewnętrzną czy też organizacji kolejnych wydarzeń dla studentów zagranicznych.  Szkoleniowcy natomiast mogli spróbować swoich sił w facylitacji szkoleń w formie online oraz odkryć nowe narzędzia do zdalnej pracy w grupach, które zastąpiły dobrze znane wszystkim flipcharty.

 

Całe wydarzenie pokazało nam, że odpowiednie przygotowanie, determinacja organizatorów, szkoleniowców oraz uczestników sprawia, że mimo wirtualnego świata, wychodzimy obronną ręką i pełni nowych kompetencji.  jest określić, w jakim kierunku pójdzie nasza praca w obliczu aktualnej sytuacji epidemiologicznej lecz dzięki dostępnym narzędziom staramy się pracować dalej i rozwijać na każdym kroku. Śmiało możemy powiedzieć, że każdy z uczestników i szkoleniowców jest już przygotowany do pracy w różnych środowiskach i firmach - narzędzia do pracy zdalnej nam nie straszne!  

 

Tegoroczna edycja ESN UPGRADE była wspierana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Categories: ESN News

Działalność organizacji studenckiej online Czyli o tym, jakie możliwości rozwoju czekają na ich członków?

Tue, 05/01/2021 - 14:15

Sytuacja  epidemiologiczna w kraju sprawiła, że wiele firm, instytucji oraz placówek przeniosło swoją pracę częściowo, bądź nawet całkowicie do świata online. Taki obrót spraw dotyczy również organizacji NGO.  

 

Jak z działalnością zdalną radzi sobie ESN Polska? Nie jest tajemnicą, że jako organizacja studencka zrzeszająca osoby z całej Polski, jesteśmy przyzwyczajeni do tworzenia projektów i pracy w różnych zespołach w świecie wirtualnym. Jednakże mimo pewnego bagażu doświadczeń, musieliśmy sprostać też nowym wyzwaniom, takim jak między innymi organizacje kilkudniowych wydarzeń szkoleniowych, które do tej pory zawsze odbywały się stacjonarnie.

 

POZNAJ NASZE DOTYCHCZASOWE SPOTKANIA ONLINE!

 

COMMUNICATION SUMMIT (CS)

Communication Summit jest zjazdem szkoleniowym organizowanym dwa razy w roku, podczas którego Communication Managerowie z naszych lokalnych sekcji uczestniczą w  cyklu szkoleń.   Tegoroczna edycja liczyła 6 sesji rozłożonych na przestrzeni października. Dzięki odpowiednio przygotowanemu programowi uczestnicy mogli poszerzać swoje umiejętności z obszaru komunikacji, brandingu, social mediów, prawa autorskiego i projektowania graficznego. Ze szkoleń przygotowanych przez 4 szkoleniowców skorzystało ponad 40 osób. 

 

 

BUSINESS AND FINANCE CONFERENCE (BFC)

W tym samym miesiącu  odbyła się również seria webinarów w ramach BFC. Większość szkoleń miała charakter otwarty i była skierowana do wszystkich zainteresowanych członków Stowarzyszenia. Uczestnicy mieli możliwość wziąć udział w webinariach pomagających zwiększyć wiedzę z zakresu fundraisingu, procesu podpisywania umów, księgowości oraz projektu ESNcard. 

 

ZJAZD LIDERÓW INTERACTION

Odbył się też weekendowy zjazd szkoleniowy, w którym uczestniczyli Przewodniczący sekcji Lokalnych oraz  Local Education Officers. Uczestnicy spędzili czas przed komputerami, szkoląc się w swoich obszarach oraz pogłębiając wiedzę o mobilności, partnerach instytucjonalnych, innych programach wymiany, tworzeniu prezentacji i Erasmus in Schools. Uczestnicy także mieli możliwość  wymienić się własnymi praktykami i wspólnie rozwiązywali  problemy.

 

ZJAZD SOCIAL INCLUSION

Listopad był czasem  działań związanych z Social Inclusion Days, dlatego wraz z Social Inclusion Teamem lokalni Social Inclusion Ambasadorowie uczestniczyli w czterech sesjach szkoleniowych. Uczestnicy zjazdu więcej zapoznali się z tematem zbiórek, dowiedzieli się jak pozyskiwać partnerstwa. Ponadto dostali porady o przeprowadzeniu Erasmus in Schools zdalnie. Pod koniec szkoleń czekały na nich panel dyskusyjny  i integracja.

 

DENEG

czyli wydarzenie dotyczące projektu Discover Europe oraz National Erasmus Games

Tak jak w przypadku wyżej opisanych pozycjach DENEG jest również zjazdem szkoleniowym, który został stworzony z myślą o lokalnych koordynatorach dwóch dużych projektów. W ciągu dwudniowego spotkania uczestnicy mieli okazję rozwijać się w wielu obszarach - począwszy od zarządzania projektami, przez zarządzanie zespołem i pozyskiwanie partnerów, a kończąc na projektowaniu graficznym. Wszystkie sesje były na tyle dobrze dostosowane do odbiorców, więc na ten moment możemy spać spokojnie wiedząc, że nasze projekty rozwijają się w dobrym kierunku, a członkowie są gotowi do dalszej pracy. 

 

Chociaż  spotkania zostały zorganizowane w formie zdalnej, nasi szkoleniowcy zadbali o to, aby nowy format nie obniżył jakości szkoleń, a uczestnicy mogli się rozwijać w zaciszu własnego domu, wciąż podnosząc swoje kompetencje w interesujących ich obszarach.

 

Zgodnie z powiedzeniem “Kto się nie rozwija, ten się zwija”, nie ważne w jakich warunkach, nigdy nie zapominamy o rozwoju własnym, naszych członków i całej organizacji!

 

Author: Julia Owczaruk & Ada Płaskocińska

Categories: ESN News

Ogólnoeuropejska promocja programu Erasmus+, czyli Erasmus Days 2020!

Tue, 05/01/2021 - 13:56

Erasmus to znany program Unii Europejskiej, z którego skorzystało ponad 10 milionów osób od początku jego istnienia! Co roku wizja wyjazdu za granicę i zdobycie nowego doświadczenia, zarówno  życiowego jak i profesjonalnego, przyciąga setki tysięcy osób. 

 

Od 3 lat, Komisja Europejska organizuje Erasmus Days, czyli przedsięwzięcie, które ma na celu celebracje i popularyzację Programu. W czasie tegorocznej edycji, która odbywała się między 15 a 17 października, zostało zorganizowanych 5024 aktywności promujących Erasmus+. Instytucje z 82 krajów, angażują się w tworzenie wzmożonych działań, które pokazują dlaczego warto wziąć udział w programie i jakie z tego płyną korzyści. W tym miejscu warto podkreślić, że słynny Erasmus, to nie tylko wyjazdy studenckie, a również wymiany uczniów szkół ponadgimnazjalnych, kadr nauczycielskich oraz wiele mniejszych i większych międzynarodowych projektów, które są dostępne dla różnych grup docelowych. 

 

Co działo się w Polsce? Czytajcie dalej! 

 

Inicjatywa w naszym kraju była koordynowana przez  Agencję Narodową Programu Erasmus+, czyli Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, która jest naszym ścisłym, wieloletnim partnerem. Według raportu, w tym roku w Polsce zostało zorganizowanych 288 akcji i wydarzeń, co sytuuje nas na 5 miejscu wśród innych krajów! 

 

Jesteśmy dumni, że jako Stowarzyszenie ESN Polska mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę do tak wspaniałego wyniku! 

 

Wraz z naszymi 29 lokalnymi sekcjami zorganizowaliśmy ponad 30 wydarzeń oraz wiele pobocznych kampanii w social mediach. Oprócz własnych inicjatyw, sekcje współpracowały również z uczelnianymi Biurami ds. Wymian Zagranicznych, a nasi studenci zagraniczni brali udział w Biegu Erasmusa organizowanym przez FRSE.

 

 

Webinary, szkolenia, relacje z wymian prowadzonych przez aktualnych i byłych stypendystów, to tylko niektóre z akcji tworzonych na przestrzeni jednego tygodnia, a nasza promocja Programu trafiła zarówno do studentów lokalnych jak i zagranicznych.  

 

Wydarzenia zarejestrowane w Polsce są dostępne na oficjalnej stronie Erasmus Days, a o innych, podobnych inicjatywach  organizowanych przez sekcje i kraje całej sieci Erasmus Student Network można przeczytać na stronie internetowej activities.esn.org

 

Autor: Dominika Jastrzębowska, Adrianna Płaskocińska 

Categories: ESN News

Start wymiany studenckiej - tym razem był zupełnie inny niż zazwyczaj

Tue, 05/01/2021 - 11:58

Orientation Week, Fresh Week, Welcome Week, Freshers' Week… nazw jest wiele, ale pod wszystkimi kryje się jedna idea - pomoc studentom zagranicznym w ich pierwszych dniach po przyjeździe do kraju oraz zapewnienie integracji pomiędzy nimi i lokalną społecznością. Erasmus Student Network od zawsze kieruje się swoim mottem  “Students helping students”, a Orientation Week, to najważniejszy projekt na początku każdego semestru akademickiego. 

 

Przedsięwzięcie to organizowane jest przez każdą z 29 naszych sekcji lokalnych i angażuje praktycznie każdego członka ESN.  Miesiące przygotowań i planów, po to aby jak najlepiej powitać nowych studentów zagranicznych. Pierwszy tydzień w obcym kraju jest zawsze emocjonujący i może powodować lekki stres, ale to właśnie w tym miejscu wkraczają wolontariusze naszej organizacji! Intensywne parę dni, obfitujących nawet w  kilkanaście wydarzeń, a wszystko po to, aby studenci zagraniczni mieli możliwość poznania lokalnej kultury i zwyczajów, zaaklimatyzowania się w Polsce  oraz spotkania nowych osób, z którymi wspólnie przeżyją swoją przygodę życia.  

 

Jak wyglądał Orientation Week przed pandemią versus jak wyglądał w tym roku?

 

Typowymi wydarzeniami, które co roku były organizowane i cieszyły się dużym zainteresowaniem, to m.in.:

 • Welcome Meeting przedstawiający dane miasto jako miejsce przyjazne oraz dające perspektywę rozwoju młodym ludziom z całego świata. Jest to też czas w którym studenci międzynarodowi poznają uczelnię oraz lokalną sekcję ESN (jeżeli występuje w danym mieście);, czyli jak sama nazwa wskazuje, to międzynarodowa kolacja, podczas której studenci zagraniczni mają możliwość poznania kuchni polskiej, a lokalna społeczność akademicka smaki z całego świata,
 • Treasure Hunting, podczas którego studenci zagraniczni w sposób aktywny mają możliwość zobaczenia najważniejszych obiektów turystycznych i kulturalnych oraz zapoznania się z historią danego miasta.

 

 

Jednak w tym roku Orientation Week przyjął całkowicie odmienną formę. Niestety wchodzące obostrzenia uniemożliwiły wielu sekcjom lokalnym na stacjonarne organizowanie swoich inicjatyw. . W ciągu kilku dni, fizyczne wydarzenia zostały odwołane, a wolontariusze musieli zmienić całe plany i przebieg tego ważnego tygodnia. Zamiast czasu spędzonego na tandemie (event polegający na konwersacjach i wymianie językowej), karaoke czy grze miejskiej w międzynarodowym gronie, wydarzenia zostały przeniesiona do świata online. Nie zmieniło to jednak podejścia ESN i celów, które sobie wyznaczyliśmy! W całej Polsce studenci zagraniczni i lokalni mieli okazję integrować się na ponad wielu wydarzeniach online, a także, w niektórych przypadkach na kilku wydarzeniach stacjonarnych, które odbyły się przed wprowadzeniem obostrzeń i zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa.

 

 

 

 

Wśród wydarzeń online organizowanych przez sekcje znalazły się między innymi spotkania informacyjne "Jak przeżyć w Polsce", gry w Mafię czy Among Us, jak również Speed Dating, Netflix Party, Mentors & Mentees Online Party oraz wiele wiele więcej.

 

 

Szybka adaptacja, odkrywanie nowych możliwości i kreatywność. Tak można podsumować tegoroczną edycję Orientation Week.  Najważniejsze jednak jest to, że bez względu na formę, członkowie i sekcje ESN są zawsze dostępni, chętni do pomocy naszym zagranicznym studentom i pełni energii podczas swojej działalności w organizacji. 

 

Tegoroczne inicjatywy w ramach Orientation Week były wspierane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

 

Autor: Ada Płaskocińska, Katarzyna Poskrobko

 

 

Categories: ESN News

Pracuj.pl

Mon, 07/12/2020 - 15:31
Language Undefined Website: https://www.pracuj.pl/Partner type: BiznesowyWeight: 0
Categories: ESN News

Polska Rada Organizacji Młodzieżowych

Mon, 07/12/2020 - 15:28
Language Undefined

Polska Rada Organizacji Młodzieżowych jest największą i najbardziej zróżnicowaną federacją organizacji pozarządowych reprezentującą opinie i potrzeby młodzieży w kontaktach z decydentami na poziomie krajowym. Jest to dodatkowo jedyna organizacja posiadająca status Krajowej Rady Młodzieży, w rozumieniu prawa europejskiego oraz umów międzynarodowych.

Obecnie federacja zrzesza 36 organizacji, w których działa ponad 250 tys. młodych ludzi. PROM ma swoich przedstawicieli w Radzie Dialogu z Młodym Pokoleniem, przewodniczy Krajowej Grupie Roboczej ds. Unijnego Dialogu Młodzieżowego, w której skład wchodzi Ministerstwo Edukacji Narodowej, współtworzy Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Młodzieżowych Rad przy jednostkach samorządu terytorialnego. We współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych prowadzi także program Młodzieżowego Delegata do ONZ, tym samym koordynując reprezentację głosu polskiej młodzieży zarówno na arenie europejskiej, jak i światowej.

Website: https://prom.info.pl/Partner type: InstytucjonalnyWeight: 0
Categories: ESN News

The Bridge Foundation

Mon, 07/12/2020 - 15:23
Language Undefined Website: https://pl.thebridge-foundation.org/Partner type: InstytucjonalnyWeight: 0
Categories: ESN News

Fundacja Perspektywy

Mon, 07/12/2020 - 15:17
Language Undefined Website: http://perspektywy.pl/portal/Partner type: InstytucjonalnyWeight: 0
Categories: ESN News

Stanowisko Stowarzyszenia ESN Polska w sprawie przyszłości programu Erasmus+

Fri, 04/12/2020 - 15:35

Warszawa, 4 grudnia 2020 roku 

W obliczu zapowiedzi weta budżetu UE, Stowarzyszenie ESN Polska poniższym oświadczeniem wzywa do prowadzenia negocjacji budżetowych w sposób uwzględniający interes beneficjentów programu Erasmus+: polskich i zagranicznych studentów, a także pracowników naukowych, uczniów, nauczycieli oraz organizacji pozarządowych.

Jednocześnie zwracamy uwagę na pogłębiającą się dezinformację w kwestii przyszłości programu Erasmus+, która obecnie wpływa na rosnący niepokój wśród studentów, już teraz zmagających się ze zmianami w trybie nauczania podczas pandemii.

Z możliwości programu Erasmus+ od 1989 roku skorzystało ponad 10 milionów osób. W Polsce, co roku, na wymiany studenckie w ramach Programu wyjeżdża ponad 15 tys. studentów. Badania potwierdzają, że Erasmus spełnia swoje założenia, a uczestnicy zauważają wzrost kompetencji w różnych obszarach, które wykorzystują w późniejszym życiu. Beneficjenci nie tylko stają się pokoleniem młodych, świadomych i aktywnych osób, ale też przyczyniają się do wzrostu kapitału społecznego.

Jako organizacja pozarządowa wspierająca rozwój mobilności w Polsce, na co dzień obserwujemy bezpośredni wpływ Programu zarówno na osoby, które miały okazję wziąć udział w wymianach i projektach w ramach Erasmus+, jak i tych, którzy doświadczyli internacjonalizacji w domu, dzięki goszczeniu studentów zagranicznych podczas swoich zajęć.

Pełen tekst stanowiska Stowarzyszenia ESN Polska można znaleźć poniżej oraz w załączniku na dole strony. 

Attachment Files:  stanowisko_stowarzyszenia_esn_polska_w_sprawie_przyszlosci_programu_erasmus.pdf
Categories: ESN News

ProfiLingua

Thu, 26/11/2020 - 19:51
Language Undefined

Profi-Lingua jest jednym z największych ośrodków nauczania języków obcych w Polsce. Mamy ponad 24-letnie doświadczenie w nauczaniu języków obcych. Działalność edukacyjną rozpoczęliśmy w 1991 roku.

Categories: ESN News

Social Inclusion Days 2020

Thu, 19/11/2020 - 12:36

ESN po raz kolejny organizuje Social Inclusion Days, w celu promocji integracji studentów międzynarodowych z lokalną społecznością oraz aby zwiększyć zaangażowanie społeczne podczas mobilności studenckich!

Erasmus Student Network przygotowuje kolejną edycję Social Inclusion Days! Inicjatywy podejmowanej w ponad 42 krajach, której celem jest promocja inkluzywności programów mobilnościowych poprzez tworzone aktywności, które jednoczą studentów międzynarodowych z lokalną społecznością.  

Social Inclusion Days rozpoczną się 23 listopada i potrwają do 7 grudnia 2020 r. Podczas dwóch tygodni członkowie z ponad 500 sekcji lokalnych będą promować aktywności, których celem jest integracja studentów zagranicznych z lokalną społecznością i na odwrót. Dzięki tej inicjatywie studenci zagraniczni będą mieli możliwość lepszego zrozumienia społeczności w krajach, w których aktualnie przebywają i  staną się bardziej świadomi problemów społecznych, które tam występują. Razem z wolontariuszami będą dążyć do zwiększania integracji społecznej oraz szeroko pojętej inkluzywności. W ten sposób studenci mają realny wpływ w poszerzaniu świadomości na aspekty społeczne, mogąc jednocześnie wzmocnić poczucie solidarności. 

Pomimo że powstało już wiele wspaniałych i znaczących inicjatyw w poprzednich edycjach (takich jak lekcje w szkołach, wizyty w domach seniorów itp.), tego roku stajemy przed wyzwaniem nowej rzeczywistości w obliczu pandemii COVID-19. Niemniej jednak, nie poddajemy się. Sytuacja ta, pomoże nam odkryć nowe alternatywy. Tegoroczne wydarzenia związane z Social Inclusion Days skupią się głównie na sferze online: zapewniając bezpieczeństwo każdego i jednocześnie angażując uczestników w różnorodne akcje tematyczne.

Wydarzenia i inicjatywy odbywające się w ramach Social Inclusion Days umożliwią studentom z całej Europy zrozumieć i mieć wpływ na lokalną społeczność. W związku z tym, mają oni szansę na aktywny udział w życiu Europy, którzy są świadomi oraz okazują zrozumienie problemom społecznym i którzy pracują wspólnie nad lepszą, inkluzywniejszą przyszłością. Takie proaktywne podejście w społeczeństwie jest siłą napędową pokolenia Erasmusa, które zmienia świat.

Wraz z organizacją Social Inclusion Days naszym celem jest pielęgnowanie internacjonalizacji oraz przebicie się przez tzw. “bańkę Erasmusa” poprzez integrację studentów lokalnych i zagranicznych, którzy wspólnie tworzą wartościowe wydarzenia dla swoich lokalnych społeczności. ESN stoi za “wzbogaceniem społeczności poprzez studentów zagranicznych” i Social Inclusion Days są najlepszym narzędziem do osiągnięcia celu tej misji.

Kostis Giannidis, Przewodniczący Erasmus Student Network AISBL

 

 

ESN Polska również aktywnie włączy się w Social Inclusion Days. Wierzymy, że nawet w sferze online istnieje mnóstwo możliwości promowania inkluzywności i innych aspektów społecznych. W czasie trwania inicjatywy, razem z 29 sekcjami lokalnymi, będziemy organizować różne wydarzenia i kampanie online. Dodatkowo tegoroczne działania będą tworzone w ramach grantu otrzymanego z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Categories: ESN News