ESN Polska podczas Erasmus Days

Wiadomości z ESN Polska - wt., 16/11/2021 - 16:34

Erasmus Student Network Polska w ramach Erasmus Days (14-16 października) zorganizowało aż 40 wydarzeń, promujących mobilność studencką. Dzięki temu studenci
z całej Polski mogli dowiedzieć się jak wziąć udział w programie Erasmus+, a także jakie korzyści niesie za sobą międzynarodowa wymiana studencka.

 

Z inicjatywy Komisji Europejskiej już po raz piąty na całym świecie w połowie października obchodzono Erasmus Days. To czas spotkań, debat, webinariów poświęconych programowi Erasmus+, w których kluczowa jest praktyczna strona funkcjonowania programu. Erasmus Days to szereg wydarzeń, podczas których kładzie się nacisk na upowszechnianie rezultatów programu Erasmus+. Podczas tegorocznej edycji zorganizowano 5667 wydarzeń w ponad 67 państwach. W tym roku koncentrowano się na takich tematach jak:

 

  • Włączanie społeczne i różnorodność
  • Cyfryzacja
  • Ekologia i zmiany klimatyczne
  • Aktywne obywatelstwo
  • Upowszechnianie rezultatów projektów realizowanych w minionej perspektywie programu, w latach 2014-2020.

 

Za organizację wydarzeń w ramach Erasmus Days odpowiadała nie tylko Komisja Europejska, ale przede wszystkim różne inne instytucje czy organizacje, którym zależy na promowaniu programu Erasmus+ i same są jego beneficjentami. W organizację Erasmus Days w Polsce włączyło się także stowarzyszenie Erasmus Student Network Polska, będące częścią jednego z największych studenckich stowarzyszeń w Europie, odpowiedzialnego za wspieranie i rozwój wymian studenckich. W Polsce ESN Polska składa się z 28 sekcji lokalnych funkcjonujących w większości największych miast.

 

Wszystkie sekcje wzięły aktywny udział w Erasmus Days, dbając o to, by podczas tych trzech niezwykłych dni października było głośno o Erasmusie wśród studenckiej społeczności w całym kraju. Łącznie zorganizowano 40 wydarzeń, z czego 33 stanowiły kampanie online’owe, a 7 udało się zorganizować w przestrzeni offline (stoiska informacyjne, inicjatywy integracyjne). 

 

O skuteczności promocji programu Erasmus+ w ramach Erasmus Days będzie można przekonać się już niedługo, bowiem uczelnie za chwilę rozpoczną rekrutacje uczestników do programu Erasmus+ na zagraniczne wymiany studenckie. Oby obfitowały w zgłoszenia! 

 

Kolejna edycja Erasmus Days odbędzie się w dniach 12-14 października 2022 roku. 

  Attachment Files:  esn_polska_podczas_erasmus_days.pdf
Kategorie: ESN News

Dania - Raj dla Studenta

Wiadomości z ESN Polska - sob., 16/10/2021 - 13:42

Jeśli nie ciągnie Cię do państw południowej Europy i chciał_abyś spędzić swojego Erasmusa na odkrywaniu zupełnie innych klimatów - nie ma lepszego miejsca niż Dania! Dlaczego?

Luźna atmosfera na uczelni

Wykładowcy mówią do Ciebie po imieniu i, co ciekawe, oczekują tego samego. Na początku może to wzbudzać lekki szok, ale warto dostosować się do tej zasady. Przyjacielska relacja z profesorami pozwala skupić się na tym, co najważniejsze - nauce. Luźniejszy kontakt nie tylko służy zadawaniu pytań bez skrępowania, ale również bardzo pomaga w asymilacji. Wykładowcy są bardzo pomocni, otwarci i chętnie rozwiewają wszystkie wątpliwości. 

 

Wysoka jakość edukacji i nacisk na praktykę

Zajęcia prowadzone są w taki sposób, by studenci uczyli się jak najwięcej przez praktyczne zdobywanie wiedzy. Możesz zapomnieć o nudnych wykładach, bo teorię sprowadza się tu do minimum. Czekają Cię za to fascynujące projekty, prace grupowe i warsztaty. Ponadto uczelnie zapewniają dostęp do wielu baz danych dzięki czemu możesz łatwo i szybko zdobyć potrzebne informacje. Kładzie się duży nacisk na bycie kreatywnym. Studenci są uczelni nieszablonowego myślenia i innowacyjnego podejścia do nauki.

 

 

Spokój i brak presji

Przyjeżdżając do Danii możesz spodziewać się spokojnego życia. Trudno dokładnie opisać czym charakteryzuje się ta sielskość, to trzeba po prostu poczuć. Tak jak Włochy, z łatwością wiążemy z błogim życiem, tak mając na myśli Danię, beztroska raczej nie jest pierwszym skojarzeniem. To błąd. Mieszkając w Danii z pewnością zwrócisz uwagę na to, że nie ma tu pośpiechu i presji. Wyścigi do metra? Nie istnieją. Przepychanki w kolejkach w sklepie? Możesz o tym zapomnieć. Ludzie żyją tu spokojnie, bez stresu. Nie bez powodu Duńczycy są drugim najszczęśliwszym narodem według World Happiness Report 2021 (ustępują miejsca jedynie Finom).

 

 

Bezpieczeństwo

 

Spokojne życie odzwierciedla się także w wysokim zaufaniu społecznym. Nie musisz obawiać się kradzieży, choć oczywiście warto być ostrożnym. Widok rowerów zaparkowanych przed budynkami bez zapięcia czy sprzedaż ubrań na samotnie pozostawionym wieszaku na ulicy nikogo nie dziwi. Całkiem normalny jest także widok wózków (z dziećmi!) pozostawionych przed restauracjami, gdy w środku matki raczą się kawą i najnowszymi plotkami. Studiując w Danii z pewnością poczujesz się bezpiecznie. Nie musisz obawiać się późnych powrotów z imprez czy samotnych spacerów.

 

Zdrowe podejście do sportu

Mieszkając w Danii z pewnością zauważysz, że Duńczycy kochają ruch. Biegają, jeżdżą na rowerach, grają w padel czy pływają kajakami - i to wszystko w mieście (np. w Kopenhadze, która słynie ze swoich kanałów)! Teoretycznie nie ma w tym nic dziwnego. W końcu na całym świecie przyjął się trend na zdrowy styl życia. Mimo wszystko Duńczycy odróżniają się swoim podejściem do aktywności fizycznej. Ruszają się, bo po prostu sprawia im to przyjemność. Jeśli nie lubią biegać, to nie robią tego dlatego, że wszyscy tak spędzają wolny czas - znajdują inną dyscyplinę, która im odpowiada. Dbają o zdrowie dla siebie, nie dla lajków pod zdjęciem z biegu wrzuconym do sieci.

 

Kontakt z naturą

Duńczycy kochają przebywać na świeżym powietrzu. Nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania - mawiają. Cenią kontakt z naturą, bo to w niej znajdują ukojenie. W sezonie większość Duńczyków opuszcza miasta i przenosi się do letnich domków znajdujących się w mniejszych miejscowościach lub wsiach. Zieleń łąk, przepiękne krajobrazy, czysta woda - można się zakochać. Co ciekawe, Dania jest krajem nizinnym, ale posiada aż 443 wyspy. Ten kraj jest pełen kontrastów i niespodzianek! 

Oczywiście Dania nie należy do najtańszych państw i to jeden z minusów, który często odstrasza studentów. Niepotrzebnie! Wysokość stypendium jest uwarunkowana poziomem życia w państwie docelowym, dlatego wsparcie finansowe również będzie większe. Ponadto planując wymianę w Danii możesz wcześniej popracować np. w wakacje i odłożyć pieniądze. 

Bez wątpienia Dania zachwyca swoim luzem, szacunkiem do drugiego człowieka, troską o naturę i wszechobecnym spokojem. Studiując tutaj masz szansę nie tylko doświadczyć wysokiego poziomu edukacji, ale także odkryć tajemniczą stronę północnej Europy. Warto!

 

Autorka: Joanna Kaczmarek, Education & Youth Team ESN Polska
Kategorie: ESN News