Subskrybuj Kanał Wiadomości z ESN Polska
Zaktualizowano: 2 godziny 39 minut temu

Mural na 20 urodziny Erasmus Student Network Polska

ndz., 09/09/2018 - 09:20
Language Polish

W dniach 24-28 lipca w Łodzi dużo się działo. Poza licznymi atrakcjami związanymi z dniami Łodzi, na murach akademika “Olimp” Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Lumumby 12 powstał wspaniały mural autorstwa samego Okudy. A wszystko to z okazji 20-lecia działalności  Erasmus Student Network oraz programu Erasmus w Polsce.

 

Od 20 lat tysiące polskich studentów rozwija swoje umiejętności oraz nasze Stowarzyszenie. W 1998 roku powstała pierwsza sekcja na ówczesnej Akademii Medycznej w Warszawie. W 2018 jesteśmy obecni na 38 uczelniach wyższych w całej Polsce. Z dumą wspieramy system szkolnictwa wyższego, a  przede wszystkim program wymian międzynarodowych.

 

Z okazji naszego 20-lecia, stworzyliśmy mural na łódzkim akademiku Olimp. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Łódzkim, fundacją Urban Forms oraz naszymi partnerami - BaseCamp i Ceri, udało nam się ten cel zrealizować. Projekt stworzył i zrealizował hiszpański artysta Okuda. Jego prace możemy podziwiać na całym świecie w tym w Hongkongu, Miami, Las Vegas, Nowym Jorku, Paryżu, we Włoszech,na Węgrzech, a teraz także w Polsce. Styl Okudy jest bez wątpienia oryginalny, charakteryzuje się geometrycznymi kształtami, żywymi kolorami oraz licznymi postaciami ludzi i zwierząt. Jego dzieła, jak mówi sam Okuda, niosą za sobą dużo pozytywnej energii, otwartości na nowe przygody, kultury i innych ludzi. “Dla mnie największą inspiracją są podróże” wspomina artysta. Obserwując jego pracę na żywo nachodzą nas dwa pytania. Po pierwsze, jakim cudem maluje tak szybko, a po drugie, jak to jest możliwe, że nie używa żadnych szablonów. Okuda stworzył cały mural w ciągu 3 dni przy wsparciu swojego asystenta Marcos. Malowali z podnośnika na wysokości 15 piętra, podczas gdy żar lał się z nieba. Pracę ułatwiały im bez wątpienia dziewczyny z fundacji Urban Forms, które dbały o ilość farb, spary’ów, wodę i jedzenie na miejscu. Ale co ważniejsze, zaopatrywały artystę w colę i popcorn, które są tak samo niezbędne jak cały sprzęt do malowania.

 

Warto wspomnieć, że mural Okudy nie był jedynym, który powstał w tym czasie w Łodzi. W ramach swojego Festiwalu, Urban Forms zaprosiło jeszcze 3 innych artystów, którzy stworzyli dzieła 3D na murach łódzkich budynków, wśród nich był Peeta i Ajwer z Włoch oraz Viktor Puzin z Rosji. A wszystko to za sprawą pani Teresy Latuszewskiej-Syrdy, która zaprosiła artystów do Polski i wraz z wolontariuszami zapewniła odpowiednie warunki do pracy, w tym farby, podnośniki, rusztowania, nocleg i wyżywienie. Przy niektórych projektach prace wspierali studenci łódzkiej ASP oraz lokalni artyści.

 

Jednak na muralu nie zamierzamy poprzestać. Jeszcze nie raz Was czymś zaskoczymy, w końcu jesteśmy najlepszym krajem w sieci Erasmus Student Network!

 

Kategorie: ESN News

ESNfest, czyli ESN na Open'er Festival

ndz., 12/08/2018 - 18:11
Language Polish

4 dni świetnej muzyki, wspaniała pogoda, dziesiątki tysięcy ludzi i … ESN? Tak, to ESNfest!


    Na tegorocznym Open’er Festival w strefie NGO zagościły aż 34 organizacje, wśród których pojawiło się również po raz pierwszy od wielu lat Stowarzyszenie ESN Polska z projektem ESNfest! Celem projektu było przybliżenie młodym ludziom, a w szczególności studentom i licealistom tematu mobilności, między innymi wyjazdów z programu Erasmus+.

Na naszym standzie prezentowaliśmy zarówno organizację Erasmus Student Network, jak i nasze idee i wartości. Festiwalowicze mieli możliwość wzięcia udziału w organizowanych przez nas aktywnościach takich jak odgadywanie kraju, z którym związana była dana ciekawostka. Nie lada wyzwaniem okazało się również przeczytanie zwrotu lub powiedzenia w obcym języku. Kolejną atrakcją była mapa z wszystkimi miastami, w których znajdują się sekcje ESNu. Zaciekawieni festiwalowicze pytali o miejsca, do których mogliby się udać na Erasmusa. Open’erowicz, który nas odwiedził mógł ‘poczęstować’ się festiwalowymi okularami, naklejkami i przypinkami, które przygotowaliśmy. Na uczestników wydarzenia czekały również ulotki informujące o naszej działalności oraz o programach mobilnościowych.

 

Każdy uczestnik mógł porozmawiać z nami o wymianach, naszych doświadczeniach związanych z wyjazdem na Erasmusa lub inny projekt mobilnościowy. Byliśmy przygotowani nie tylko na studentów zainteresowanych studiami za granicą - w naszych ulotkach znalazła się także garść informacji o innych możliwościach wyjazdu, niekoniecznie będących programem Erasmus+. Wśród odwiedzających nasz stand festiwalowiczów znaleźli się również entuzjaści podróży i obcych kultur, którzy z przyjemnością wspominali swoje dawne przygody za granicą. Ku naszemu zaskoczeniu, przeciętny odwiedzający nas Open’erowicz nie ukończył jeszcze 18 lat, ale myślał już o wymianie lub w niej uczestniczył. Przy swoim standzie gościliśmy też obcokrajowców obecnie przebywających na wymianie - niektórzy z nich byli nawet członkami ESN! Miłą niespodziankę sprawili nam również odwiedzający nas polscy ESNerzy oraz alumni.

 

Podczas czterech dni festiwalu poznaliśmy członków innych organizacji biorących udział w Open’erowym NGO, takich jak AIESEC, Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Mieliśmy okazję porozmawiać, a nawet zrobić wspólne zdjęcie.

 

W historii Open’era po raz pierwszy odbył się również cykl debat poświęcony przeróżnym tematom, np. przyszłość Unii Europejskiej i problemy, z jakimi się zmaga. Nasi wolontariusze chętnie uczestniczyli w dyskusjach skupiających się głównie na wpływie kultury na rozwój UE. Co więcej, strefę ESN odwiedził Mikel Landabaso - dyrektor ds. komunikacji w Komisji Europejskiej. Mieliśmy okazję wspólnie porozmawiać o celach i wartościach naszej organizacji, przedstawić aktywności, które przygotowaliśmy, a na koniec zrobić sobie wspólne zdjęcie.

 

Podczas czterech dni festiwalu poznaliśmy członków innych organizacji biorących udział w Open’erowym NGO, takich jak AIESEC, Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Mieliśmy okazję porozmawiać, a nawet zrobić wspólne zdjęcie.

 

Szacujemy, że przez 4 dni festiwalu nasz stand odwiedziło około tysiąca osób, młodszych i starszych. Łączyła ich jednak pasja do szeroko pojętego tematu mobilności. Mamy nadzieję, że do zobaczenia na Open’er Festival 2019!

 
Kategorie: ESN News

ING

ndz., 08/07/2018 - 21:37
Kategorie: ESN News

Exchange Zone

pt., 06/07/2018 - 12:33
Language Polish

Projekt Exchange Zone to spotkanie tematyczne łączące różne grupy akademickie - rodzimych i zagranicznych studentów, członków ESN, Mentorów oraz uniwersyteckich koordynatorów programu Erasmus+. Celem projektu jest promocja mobilności wśród studentów Akademii Górniczo-Hutniczej oraz integracja polskich studentów z przebywającymi na uczelni Erasmusami. Ideą wydarzenia są cykliczne, tematyczne spotkania,​ skupiające się na wybranym kraju, jego kulturze, zwyczajach, tradycjach, smakach kuchni, muzyce i tańcu. Składają się one przeważnie z dwóch części:

Część I

Prezentacja wybranego kraju, przygotowana przez studentów zagranicznych, przebywających obecnie na AGH w ramach programu Erasmus+, w której przedstawiają swój kraj „od kuchni”. Kolejno prezentacja i podzielenie się swoimi doświadczeniami studenta z AGH, który brał udział w wymianie w kraju, którego dotyczy spotkanie oraz następna prezentacja studenta, który brał udział w programie Erasmus+ praktyki. Dzięki temu polscy studenci poznają piękno danego kraju oraz otrzymają praktyczne porady od swoich rówieśników. Końcowym elementem tej części jest prezentacja uczelnianego Ambasadora programu Erasmus+, który podaje najważniejsze informacje odnośnie wymian i praktyk, takie jak terminy aplikacji czy rodzaje potrzebnych dokumentów.

Część II

Przybliżenie kultury poprzez zmysły. W zależności od kraju, są to różne formy tradycyjnych elementów kultury, prowadzone przez studentów zagranicznych - pokaz tańca, śpiewu czy sztuk walki. Kolejno, uczestnicy będą mogli poznać kraj przez jego smaki, dzięki poczęstunkowi przygotowanemu przez studentów zagranicznych i członków ESN w formie bufetu. Dzięki temu goście mają okazję spróbować tradycyjnych dań oraz dopytać o przepisy i sposób przygotowania.

 

Kategorie: ESN News

30-lecie programu Erasmus

ndz., 01/07/2018 - 13:20
Language Polish

Rok 2017 był dla wszystkich członków ESN  szczególny i wyjątkowy, ponieważ to dokładnie 30 lat temu narodził się Program Erasmus, rozpoczynający czasy międzynarodowej współpracy i integracji ponad wszelkimi podziałami. Program Erasmus jest bezpośrednio połączony z działalnością naszej organizacji - Erasmus Student Network. Na przestrzeni lat zarówno on, jak i organizacja rozwijały się i uzupełniały nawzajem, dążąc do osiągnięcia takiej ich formy jaka jest nam znana dzisiaj.

Krakowska  sekcja ESN UEK,  w obliczu tak ważnej dla naszej organizacji rocznicy nie mogła pozostać bezczynna, stąd, u schyłku jubileuszowego roku zdecydowała się wyprawić Programowi Erasmus huczne urodziny, na jakie ten bez wątpienia zasługuje.

Dzień 13 grudnia, w Krakowie, już od rana został podporządkowany radosnemu świętowaniu. W ciągu dnia na kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odbyły się targi mobilności, będącej głównym założeniem programu Erasmus+. Podczas nich studenci mogli zapoznać się z bogatą ofertą wymian uczelni, poznać poszczególne kraje, jak i nabrać zapału do odkrywania świata. W jaki sposób? Między innymi słuchając prelekcji UEK-owych obieżyświatów, którzy z humorem i zaangażowaniem podzielili się z odbiorcami wspomnieniami i doświadczeniami wyniesionymi ze swoich niesamowitych i niekonwencjonalnych podróży. Dla wielbicieli dobrej kuchni, którzy preferują poznawać świat za pomocą zmysłu smaku, przygotowano wiele aromatycznych specjałów z różnych zakątków globu, takich jak chrupiąca, włoska bruschetta czy też pikantne i wyraziste w smaku chorizo.

Tego samego dnia, wieczorem, świętowanie przebiegało w znacznie bardziej oficjalnej atmosferze. Podczas uroczystej gali w hotelu Best Western Premier zgromadzili się przedstawiciele władz Uniwersytetu, Biura Programów Zagranicznych, lokalnych sekcji ESN oraz organizacji studenckich, po to aby wspólnie dzielić się wspomnieniami oraz przyszłościowymi wizjami dotyczącymi Programu Erasmus. Inspirujące i motywujące rozmowy trwały nieprzerwanie aż do finałowego zakończenia obchodów, zwieńczonego uroczystym pokrojeniem tortu oraz życzeniami kolejnych 30 lat równie owocnej współpracy w ramach Programu Erasmus.

Obchody 30-lecia, chociaż minęły szybko i niepostrzeżenie, pozostawiły w Krakowie wiele pozytywnych myśli oraz serc, jeszcze szerzej otwartych na świat.

 

 

 

Kategorie: ESN News

Ludzie ESN Polska - Patrycja Prząda

ndz., 17/06/2018 - 19:08
Language Polish

1. Co oznacza dla ciebie ESN?

ESN to przede wszystkim niesamowici ludzie, przyjaźnie, które trwają nawet jeśli ESN się kończy. ESN to czas wolny poświęcony na coś, co sprawia, że uśmiech pojawia się na twarzy, to działania które przynoszą wiele korzyści. Korzystanie ze studenckiego życia garściami, działając w organizacji studenckiej.

 

2. Dlaczego dołączyłaś do ESN?

To raczej nic odkrywczego, byłam studentką drugiego roku Technologii Chemicznej, potrzebowałam odskoczni od uczelni i posiadałam ogromna chęć poznawania nowych osób oraz robienia czegoś więcej. Studia techniczne nie rozwijały w żaden sposób moich zainteresowań, którymi od zawsze była fotografia oraz Social Media.

 

3. Fun fact z Twojego #ESNlife. 

Moje #ESNlife dostarczyło mi wielu ciekawych i zabawnych sytuacji. Myślę że jedną z nich była podróż na NP Wrocław. Początkowa sytuacja nie była wcale zabawna dla mnie i moich towarzyszy podróży. Pociąg opóźniony 120min, następnie 160 min, 180min. Ostatecznie trzy pociągi do Wrocławia jechały jeden za drugim. W Częstochowie okazało się, że pociąg drugi w którym jechali nasi znajomi zatrzymał się ponieważ palił się im ostatni wagon - nic zabawnego. Zostali przeniesieni do pociągu trzeciego. Razem z krakowskimi członkami ESNu jechaliśmy jednak szczęśliwi pociągiem pierwszym. Jednak przed Opolem nasza lokomotywa gwałtownie się zatrzymała, okazało się że sieć trakcyjna została zerwana. Utknęliśmy w polach na kolejne kilka godzin. Pobliska Biedronka umożliwiła nam uzupełnienie prowiantu :) po kilku godzinach opóźnienia spędzonych na rozmowach, grach i zabawach w naszym ESNowym przedziale przed północą dotarliśmy do Wrocławia zmęczeni, jednak zintegrowani. Z perspektywy czasu było to kilka godzin spędzonych ze wspaniałymi ludźmi, które zawsze wspominamy z uśmiechem na twarzy i wspominamy tą sytuację przed każdą podróżą.

 

4. Co zmieniło się w twoim życiu odkąd dołączyłaś do ESN?

Zmieniłam się ja. Zmieniły się moje cechy charakteru, moje podejście do życia. Stałam się dużo bardziej otwartą osobą, pewną siebie. Mimo, że mam mniej czasu wolnego, czuje że korzystam z życia w 100%. O wiele więcej podróżuje, mam obok siebie niesamowitych ludzi i nie boje się podejmować nowe wyzwania.

 

5. Czego nauczył cię ESN?

Pewności siebie, pokory, budowania relacji z ludźmi. Ale tak na prawdę, ESN nauczył mnie o wiele więcej. Zarządzać swoim czasem, pracować w zespole. Zdobyłam wiele umiejętności miękkich, graficznych, a przede wszystkim mogłam rozwijać swoje zainteresowania

 

6. Gdybyś była projektem ESNowym, to którym?

Pewnie byłby to projekt the Mov’in Europe project. Podróżowanie, mobilność aktualnie towarzyszą mi w moim życiu na każdym kroku. Mobilność daje  wiele możliwości, okazji do poznania nowych ludzi, kultur i zwiedzenia całego świata. Dlaczego więc nie promować jej wśród naszych studentów?

 

7. Byłaś na wymianie Erasmus+?

Nie byłam, jednak mój Erasmus jest już bliżej niż dalej. We wrześniu wybieram się na wymianę do Portugalii. Już nie mogę się doczekać mojego semestru na plaży i w ciepełku, kiedy w Polsce panować będzie sroga zima.

 

8. Twoje ulubione miejsce na ziemi to…?

Góry! Uwielbiam podróżować do dużych stolic, czy miast. Jednak góry są miejscem gdzie każdy z nas może być sobą. Ludzie na szlakach są dla siebie życzliwi, a w schroniskach można spotkać niesamowite osoby. Go where you feel most alive! ;)

 

9. Twoje ulubione słowo?

Chyba nikogo nie zaskoczę, ale - Social Media. To tam w obecnych czasach wszystko się dzieje. Tam ludzie się ze sobą komunikują, dzielą się swoim życiem ale także pracują, zarabiają, tworzą niesamowite kampanie, zdjęcia. Social Media to obecnie nasze drugie życie.

Kategorie: ESN News

National Platform Warszawa 2018

pt., 15/06/2018 - 19:42
Language Polish

W weekend 18-20 maja 2018 roku odbyło się National Platform Warszawa 2018, czyli największa konferencja na poziomie krajowym. Delegaci ze wszystkich polskich sekcji zebrali się by decydować o przyszłości organizacji. Motywem przewodnim tegorocznego zjazdu było złoto i splendor, stąd nazwa “The Golden Platform”.

Jednym z najważniejszych części konferencji były wybory do Zarządu ESN Polska i po długich obradach następujące osoby zostały wybrane:
 

  • Przewodniczący Stowarzyszenia ESN Polska:

Radosław Łyko (ESN UEK)

  • Członek Zarządu ds. Kontaktów Międzynarodowych Stowarzyszenia ESN Polska:

Bartosz Wojtas (ESN AGH)

  • Członek Zarządu ds. Projektów Ogólnopolskich Stowarzyszenia ESN Polska:

Natalia Kostrzewa (ESN AGH)

  • Komisja Rewizyjna:

Zuzanna Jastrzębska (ESN PW)
Anna Krysiuk (ESN PB)
 

Całość zwieńczyła elegancka gala 20-lecia ESN Polska, gdzie stroje niczym z hollywoodzkiego czerwonego dywanu przejęły owy wieczór. Podczas niej nastąpiło rozdanie statuetek dla największych gwiazd tego roku akademickiego!
Wielkie kongratulacje dla wszystkich zwycięzców!

STARS ESN Poland 2017/2018:
https://www.facebook.com/pg/ESNpoland/photos/?tab=album&album_id=1907700832614272

Nowemu zarządowi życzymy samych sukcesów i wytrwałości we wcielaniu w życie wyborczych postulatów. Mamy też nadzieję, że ustępujący zarząd pozostanie nadal z nami i będzie służył wszystkim swoją ogromną wiedzą.

 
Kategorie: ESN News

Ludzie ESN Poland - Anna Popek

ndz., 10/06/2018 - 20:41
Language Polish

 

    1. Co oznacza dla ciebie ESN?

Przyjaźnie, zabawa, mnóstwo niezapomnianych historii, podróże, ale przede wszystkim niestandardowe podejście do życia i robienie czegoś więcej niż tylko studiowanie.   

2. Dlaczego dołączyłaś do ESN?

Moja historia dołączenia do ESN jest dość nudna i podobna do większości. Stało się to zupełnie przez przypadek. Byłam na pierwszym roku, w trakcie mojej pierwszej sesji (dzięki ESNowi była to jedna sesja w czasie, której naprawdę się uczyłam) i ktoś spoza mojego roku wrzucił post na grupę na Facebook’u zapraszając do ESN’u. Zanim zaczęłam studia, moja siostra cioteczna przekonywała mnie i zapewniała o wyjątkowości przynależności do jakiegoś kółka naukowego albo organizacji studenckiej. Początkowo zamierzałam dołączyć do koła dietetyków na moim wydziale, jednak nie byli oni zbyt aktywni, także postanowiłam poczytać o tym ESN. Przeczytałam wszystko co mogłam znaleźć o ESN SGGW oraz o ESN ogólnie. W czasie czytania, zszokowało mnie jak bardzo przypominało to coś, co stworzyłam będąc na wymianie w liceum. Różnica polegała na tym, że była nas tylko ósemka, a ja nazwałam nas “exchange club”. Bardzo innowacyjnie, co? ;)  Po zapoznaniu się z materiałami, które udało mi się znaleźć, wypełniłam formatkę i postanowiłam spróbować. Głównie dlatego, że bardzo tęskniłam za moim międzykulturowym życiem, które wiodłam będąc zagranicą.

.  
3. Fun fact z Twojego #ESNlife. 

Ah, wybranie jednego konkretnego fun fact’u nie jest proste. I choć mam ich wiele, pozostawię je na inne okazje. Podzielę się z wami jednak małym inside’em z NEGa; prawie połowa mojego OC nigdy oficjalnie nie zgodziła się na bycie w nim. Hahaha, można powiedzieć, że mi się po prostu nie odmawia ;)  

4. Co zmieniło się w twoim życiu odkąd dołączyłaś do ESN?

Na pewno mam mniej czasu dla rodziny i przyjaciół, ze względu na to, że więcej podróżuję i zawsze mam coś do zrobienia. Jednak nauczyłam się też wiele np. lepszego zarządzania czasem, większej dyplomacji czy trzymania języka za zębami wtedy gdy trzeba. Zdecydowanie mam również dużo bardziej wyparzony język, porównując mnie sprzed dwóch lat, a teraz.
 

5. Czego nauczył cię ESN?

Nauczył mnie odrobinę z każdej z dziedzin, którymi zajmujemy się w ESNie. Teraz wiem jak pozyskać partnera, zrobić cover photo, nadzorować ogólnopolski projekt, zarządzać grupą liderów, trzymać nerwy na wodzy i wiele, wiele innych.  

6. Gdybyś była projektem ESNowym, to którym?

Pewnie byłabym ExchangeAbility, ponieważ sama jestem osobą niepełnosprawną i myślę, że jestem chodzącym przykładem tego, że niepełnosprawność nie może nas przed niczym zatrzymać. Gdybym tak szybko nie poszła do zarządu sekcji, pewnie zostałabym koordynatorką tego właśnie projektu, jako, że od początku był to jedyny projekt, którym chciałam się zajmować.

7. Byłaś na wymianie Erasmus+?
Niestety jeszcze nie. ESN i pełnione funkcje stawiałam ponad wyjazd, ale mam nadzieję niedługo zostać Erasmusem. Marzą mi się Włochy, także trzymajcie kciuki! 

8. Twoje ulubione miejsce na ziemi to…?

Wyjdę na mocno niezdecydowana osobę, mimo, iż taka nie jestem, ale jest mnóstwo miejsc, które uwielbiam z wielu różnych powodów. Ze względu na to, że wspominanie moich ESNowych początków spowodowało, że zaczęłam myśleć o miejscu, które w jakiś sposób zapoczątkowało całą moją ESNową podróż, to właśnie je wybieram jako moje ulubione. Maple Valley, miasteczko w którym mieszkałam będąc na wymianie. Miejsce, które na rok stało się całym moim światem, a od prawie 4 lat dalej trzyma część mojego serca. Moja “amerykańska rodzina”, tryb życia jaki tam prowadzę i ogólny nastrój panujący w naszym domu, sprawiają, że jest to miejsce, w którym czuję się najbardziej rozluźniona, szczęśliwa i beztroska. Fun fact z tego miejsca, moja rodzinka hoduje alpaki, jest to również maskotka mojej sekcji.

9. Twoje ulubione słowo?
Cockadoodledoo. Jest to odgłos wydawany przez koguta według osób anglojęzycznych. Jest to jedno z najbardziej niedorzecznych i najśmieszniejszych słów jakie słyszałam, więc może dlatego stało się ono moim ulubionym. Poza tym uwielbiam też słowo NEGować   

 

Kategorie: ESN News